Używany Volkswagen e-up! (2014-2023) – czy warto kupić?

13
Opublikowane 30 sierpnia 2026 r.
Używany Volkswagen e-up! (2014-2023) – czy warto kupić?
Używany Volkswagen e-up! (produkowany w latach 2014–2023) to jeden z najbardziej dopracowanych, zwartych i cenionych miejskich samochodów elektrycznych na rynku wtórnym. Zaprezentowany pierwotnie w 2013 roku jako elektryczna odmiana popularnego trojaczka z segmentu A (wraz z bliźniaczymi modelami Škoda Citigo-e iV oraz SEAT Mii Electric), e-up! udowodnił, że napęd elektryczny idealnie współgra z kompaktowym autem miejskim. Wybitna wydajność energetyczna, świetna zwrotność i niezwykle prosta, bezawaryjna konstrukcja sprawiły, że auto zyskało ogromną popularność wśród kierowców szukających taniego i niezawodnego transportu na codzienne dojazdy.

Technologia, napęd i warianty akumulatora w Volkswagenie e-up!

Podczas blisko dziesięcioletniej obecności na rynku Volkswagen e-up! doczekał się dwóch kluczowych odsłon technologicznych, które różnią się przede wszystkim pojemnością akumulatora trakcyjnego oraz możliwościami zasięgowymi:
  • Wersja przedliftingowa (2013–2019) – 18,7 kWh / 82 KM (EAQ210): Pierwsza generacja wyposażona była w silnik elektryczny o mocy 82 KM (60 kW) oraz momencie obrotowym 210 Nm. Bateria litowo-jonowa o pojemności 18,7 kWh brutto (16,4 kWh netto) zapewniała realny zasięg rzędu 100–130 km w cyklu mieszanym. Zaletą tej wersji była niska masa własna (zaledwie ok. 1140 kg).
  • Wersja poliftingowa FL (2019–2023) – 36,8 kWh / 83 KM: Główna modernizacja przyniosła niemal dwukrotny wzrost pojemności akumulatora – do 36,8 kWh brutto (32,3 kWh netto) – bez zwiększania gabarytów obudowy baterii. Moc silnika ustalono na poziomie 83 KM (61 kW) przy 212 Nm momentu. Model ten uzyskał fabryczny zasięg WLTP wynoszący 260 km.
  • Zaawansowana regulacja rekuperacji: Kierowca ma do dyspozycji 4 stopnie odzyskiwania energii (D1, D2, D3 oraz najsilniejszy tryb B), co pozwala na płynne wytracanie prędkości bez wciskania pedału hamulca i maksymalne wydłużenie zasięgu.
  • Ładowanie prądem stałym i zmiennym: Samochód wspiera ładowanie AC (z mocą do 3,6 kW w 1. gen lub dwufazowe 7,2 kW w FL) oraz szybkie ładowanie DC złączem CCS Combo 2 z mocą do 40–50 kW (pozwalające naładować większą baterię do 80% w około 60 minut).

Specyfikacja i dane techniczne Volkswagen e-up! (2014–2023)

Parametr techniczny Wersja 18,7 kWh (2014–2019) Wersja FL 36,8 kWh (2019–2023)
Moc maksymalna 82 KM (60 kW) 83 KM (61 kW)
Maksymalny moment obrotowy 210 Nm 212 Nm
Pojemność akumulatora (brutto / netto) 18,7 kWh / 16,4 kWh 36,8 kWh / 32,3 kWh
Przyspieszenie 0–100 km/h 12,4 sekundy 11,9 sekundy
Prędkość maksymalna 130 km/h 130 km/h
Średnie zużycie energii (miejskie) 11,5 – 13,0 kWh/100 km 11,0 – 13,5 kWh/100 km
Realny zasięg (cykl mieszany) ok. 100 – 130 km ok. 200 – 260 km
Moc ładowania AC 3,6 kW (1-fazowa) 7,2 kW (2-fazowa)
Moc szybkiego ładowania DC (CCS) Opcja / do 40 kW Standard / do 40 kW
Pojemność bagażnika 251 litrów (959 l po złożeniu) 251 litrów (959 l po złożeniu)

Osiągi, realny zasięg i fenomenalna wydajność w mieście

W ruchu miejskim Volkswagen e-up! ujawnia swój największy atut: niesamowitą wydajność energetyczną. Ze względu na niską masę własną i dopracowany układ napędowy spadek zużycia prądu do poziomu 10,5–11,5 kWh/100 km podczas spokojnej jazdy miejskiej nie wymaga wyrzeczeń. Charakterystyka eksploatacyjna:
  • Zwinność i dynamiczny start: Moment obrotowy wynoszący 210–212 Nm dostępny od zera sprawia, że e-up! przyspiesza od 0 do 50 km/h w niespełna 4 sekundy, deklasując większość aut spalinowych na skrzyżowaniach. Promień skrętu wynosi zaledwie 9,8 m.
  • Wpływ zimowych temperatur: Brak pompy ciepła powoduje, że w sezonie zimowym ogrzewanie kabiny opiera się na grzałce elektrycznej. Przy mrozach realny zasięg wersji 18,7 kWh spada do ok. 70–90 km, natomiast odmiany FL 36,8 kWh do około 150–170 km.
  • Ergonomia i przestrzeń: Mimo zaledwie 3,60 m długości nadwozia, auto oferuje zaskakująco dobrą przestrzeń dla czterech dorosłych osób i praktyczny bagażnik o pojemności 251 litrów z podwójną podłogą.

Poradnik kupującego: Typowe usterki, wady i na co uważać przy zakupie

Volkswagen e-up! jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej bezawaryjnych samochodów elektrycznych na rynku. Konstrukcja pozbawiona jest skomplikowanego osprzętu spalinowego, jednak kupując egzemplarz z drugiej ręki, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
  • Brak gniazda szybkiego ładowania CCS w bazowych egzemplarzach (2014–2019): Na rynku wtórnym zdarzają się najuboższe wersje przedliftingowe, które były wyposażone wyłącznie w złącze Type 2 (AC 3,6 kW). Przed zakupem upewnij się, że wybierasz auto wyposażone w gniazdo CCS Combo 2.
  • Stan akumulatora pomocniczego 12V: Zużyty tradycyjny akumulator 12V odpowiadający za uruchomienie komputera i przekaźników wysokiego napięcia potrafi generować losowe komunikaty o awarii napędu na desce rozdzielczej.
  • Kanaliki odprowadzania wody i korozja tarcz: Rzadkie używanie hamulców ciernych (z racji silnej rekuperacji) sprzyja korodowaniu tylnych bębnów oraz przednich tarcz hamulcowych. Warto regularnie stosować mocniejsze hamowanie, by je oczyścić.
  • Uchwyt Maps + More zamiast nawigacji: W wersjach poliftingowych fabryczną nawigację zamieniono na stację dokującą do smartfona połączoną z aplikacją mobilną. Warto sprawdzić sprawność połączenia Bluetooth oraz dedykowanej aplikacji.
  • Wycuszenie i komfort zawieszenia: Nastawy zawieszenia są stosunkowo sztywne, a przy prędkościach autostradowych (powyżej 110 km/h) wyguszenie szumu wiatru oraz kół staje się zauważalnie słabsze.

Podsumowanie – czy warto kupić używanego Volkswagena e-up!?

Używany Volkswagen e-up! (2014–2023) to rozsądna propozycja w kategorii miejskiej elektromobilności. Łączy miniaturowe wymiary ułatwiające parkowanie z zaskakująco przestronnym wnętrzem i rekordowo niskimi kosztami eksploatacji. Szukając taniego auta na dojazdy do pracy (20–40 km dziennie), świetnie sprawdzi się tańsza wersja 18,7 kWh. Z kolei odmiana poliftingowa z akumulatorem 36,8 kWh oferuje bezstresowy zasięg przekraczający 200 km, stanowiąc pełnoprawny, uniwersalny samochód nie tylko do miasta, ale i na podmiejskie wyprawy.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaki jest realny zasięg Volkswagena e-up! z baterią 36,8 kWh?

W warunkach letnich w cyklu miejskim i podmiejskim e-up! FL pokonuje bez problemu od 220 do 260 km na jednym ładowaniu. Zimą przy włączonym ogrzewaniu zasięg wynosi około 150–170 km.

Czy każdy Volkswagen e-up! posiada szybkie ładowanie CCS?

Nie. W latach 2014–2019 gniazdo szybkiego ładowania prądem stałym CCS Combo 2 było opcją (choć częstą). Od wersji poliftingowej (2019 r.) szybkie ładowanie DC stało się standardem.

Czym różni się VW e-up! od Škody Citigo-e iV i SEAT-a Mii Electric?

Wszystkie trzy modele powstawały w tej samej fabryce w Bratysławie i dzielą identyczną płycie podłogową, akumulatory 36,8 kWh oraz silniki 83 KM. Różnią się jedynie detalami stylistycznymi (zderzaki, felgi), wykończeniem wnętrza oraz emblematami marki.
Dane na tej stronie są zbiorem informacji z materiałów prasowych oraz warsztatów i stanowią jedynie wartość informacyjną

Średnia ocena użytkowników

Średnia (głosów: 0) (0.0)
Trwałość 0.0/10
Utrzymanie 0.0/10
Zasięg 0.0/10
Głosy według opinii użytkowników: 0 0

Najsłabszy punkt tego samochodu

0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Suma głosów: 0

Opinie użytkowników

Nie dodano tutaj jeszcze żadnej opinii, bądż pierwszy i podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami